Remarketing Retargeting Nasıl Yapılır

  • Tarih : 13.08.2020 19:45
  • Son Güncelleme : 06.04.2021 18:57

Yeniden Pazarlamada müşteriye e-posta, SMS, anlık bildirim gibi farklı kanallardan ulaşılır. Yeniden pazarlama, web sitesini ziyaret eden müşterinin neden istenen işlemi yapmadığına odaklanır. Genellikle bir arada kullanılan bu pazarlama yöntemleri ile e-ticaret sitesine gelen ve bir ürün satın almadan siteden ayrılan kullanıcılar, farklı kanallar üzerinden tekrar siteye sunulmaktadır. Siteyi ziyaret eden müşterinin satın alma eylemini gerçekleştirmesi için uygulanan stratejiler hedeflenmektedir. Potansiyel müşterinin ilgilendiği ürün için anahtar kelime ve IP gibi bilgileri kullanabilirsiniz. Kullanıcı başka sitelerde gezinirken, Google robotu tarafından arşivlenen bilgilere karşılık gelen ürün görseliniz müşteriye tekrar hatırlatılır. Bu sayede müşteriyi tekrar ürüne çekiyorsunuz yani yeniden pazarlama yapıyorsunuz. Tüm bu sürece remarketing denir.

O halde sıklıkla aranan remarketing retargetin nasıl yapılır sorusu üzerinden devam edelim.

Remarketing Nasıl Yapılır?

Google Reklamını kullanarak yeniden pazarlama için hesabınızda bir yeniden pazarlama kodu oluşturabilirsiniz. Web sitenizde müşterilerinizi çekmek istediğiniz alan veya kategorilere bu kodu eklerseniz satın alma işlemi için hazırladığınız içerik ile sitenizi ziyaret eden kullanıcıları yeniden hedefleme şeklinde yeniden hedeflemiş olursunuz.

Remarketing Markanıza Ne Kazandırı?

  1. Yeniden pazarlamayı kullanan reklam kampanyalarınızda, pazar araştırması yapan potansiyel müşterilerinize ürün veya hizmetinizi hatırlatabilme şansına sahip olacaksınız.
  2. Markanızın e-ticaret kanalında, satın alma işlemi yapmamış ancak ürün ile temas etmiş müşterinin zihninde yer alarak satın alma işlemine yön vereceksiniz.
  3. E-ticaret kanalınızdan alışveriş yapmış kişileri yeniden pazarlama ile yeniden alışverişe yönlendirmek, müşteri sadakati kazanmanıza ve marka güvenilirliğini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Retargeting Nasıl Yapılır?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte birçok farklı alanda çeşitli yenilikler ortaya çıkmaktadır. Teknolojinin etkin kullanımı sayesinde firmalar, çok daha evrensel ve gerçekten etkili yöntemlerle karlılıklarını artırmaya yönelik çalışmalar yapabilmektedir. Özellikle pazarlama alanında teknolojinin etkileri çok belirgindir. Son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde teknoloji ve veri tabanı ikilisinin iş birliğinde firmalar için son derece faydalı gelişmeler yaşandı.

Retargeting kavramı, pazarlama ile de ilgilidir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları yeniden kazanmayı ve web sitenizi tekrar ziyaret etmeyi, alışveriş eğilimlerini artırmayı hedefler. Bu işlem sayesinde müşterilerin internet üzerinden yaptıkları aramalar, web sayfanıza yaptıkları ziyaretlerin amacı gibi bilgiler saklanmakta ve daha sonra reklamlar aracılığıyla müşteriye sunulmaktadır.