Marketing Nedir

  • Tarih : 10.08.2020 14:19
  • Son Güncelleme : 08.04.2021 16:40

Son 80 yıla damgasını vuran ticari bir model olan Network Marketing, teknik olarak iki farklı yoldan para kazanmamantığı olan ticari bir modeldir. Doğrudan satışın en modern versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Ağ pazarlaması, bir doğrudan satış türüdür ve doğrudan satış, ürün veya hizmetin tüketiciye aracı olmadan teslim edilmesidir. Ağ pazarlaması çok seviyeli pazarlama (MLM) olarak da adlandırılır. Çok seviyeli pazarlama (MLM) olarak adlandırılmasının nedeni, her bir temsilcinin yeni insanları kaydederek, eğiterek ve destekleyerek cirosunun belirli bir yüzdesini almasıdır. Network Marketing'de satın aldığınız ürünleri uygun fiyata satarak para kazanabilirsiniz. İkincisi, insanları kaydedebilir ve ürünlerini alıp satmalarını sağlayabilir ve satışlarının belirli bir yüzdesini alarak gelir elde edebilirsiniz.

Network Marketing Nedir?

Network Marketing'in satış tekniğini günlük hayatta bilinçsizce, tavsiyeler vererek yapıyoruz. Peki, bu tavsiye satışı nedir? Tavsiye satmanın yöntemi güvene dayanır. Örneğin bir restorana gittik ve yemeklerini çok sevdik. Sonra ne yapıyoruz? Çevremizdeki tanıdıklarımıza bu mekânı öneriyoruz.  Sinemada film izledik ve çok beğendik, tüm arkadaşlarımıza bu filme gitmelerini tavsiye ediyoruz. Filmi biz çekmedik ama bu konuda tavsiye ve rehberliği biz yapıyoruz. Para kazanıyor muyuz? Tabii ki hayır. Veya olumsuz yorumlarda bulunuruz. Örneğin telefon kullanıyoruz; yeni telefon alacak bir arkadaşımıza, "Kullanıyorum ama hiç memnun değilim, bu tarz sorunları var, aşağıdaki özellikler eksik, bu markayı satın almayın.” Bu örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Ağ pazarlaması, doğrudan satış ile aynı mıdır? Gelin hep birlikte bakalım. Network Marketing (çok düzeyli pazarlama), ardından Türkiye'de titanyum ve saadet zinciri pek hoş olmayan bir üne sahip. Pek çok kişinin şüphe duyduğu yeni bir ticaret modelidir ancak mantık, kullanılan bir ürünün memnuniyeti ve o ürünün tavsiyesi ile gelir elde etmektir. Hem pazarlama hem de kar elde etme açısından geliştirilmiş bir doğrudan satış şeklidir. Doğrudan satış, bir ürün veya hizmetin tüketiciye evinde, iş yerinde veya satıcının sahip olduğu perakende satış noktası olmayan bir yerde açıklanarak ve / veya gösterilerek tüketiciye sunulduğu satış yöntemidir.