Marketing Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tarih : 13.08.2020 19:31
  • Son Güncelleme : 06.04.2021 18:57

Müşterilerinize markanız hakkında bilgi verdiğiniz kanallarda hedef kitlenizin dikkatini çekmek ister misiniz? Peki, başarılı ve ekili bir içerik pazarlama stratejisi için hangi adımları izlemeniz gerekiyor?  İşte marketing çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler ve kritik noktalar sizlerle..!

Hedeflerinizi belirleyin

Nereye gitmek istediğinizi bilmeden bir atılıma geçmek sadece zamanınızı boşa harcayacaktır. Bu nedenle, bir hedef belirlemek, başarılı bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmenin ilk adımı olmalıdır. Bir hedef belirlemek için kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz:

  • Markanıza yeni bir farkındalık getirmek ister misiniz?
  • Web sitenizin herhangi bir bölümüne trafik çekmek ister misiniz?
  • Takipçilerinize daha etkili hitap etmek için bir planınız var mı?
  • Mevcut içeriğinizin yapısı sizi yansıtıyor mu? Cevabınız hayır ise, nasıl olmasını isterdiniz?

Güçlü Bir Ekibe Sahip Olun

İçerik oluşturmak ve içeriğinizi müşterilerinize sunmak bir ekip çabasıdır. Ekibinizin uyumluluğu içeriğinize yansıtılacaktır. Bu nedenle, içerikten ne elde etmek istediğinizi tüm ekiple paylaşmak oldukça önemlidir. SEO uzmanından içerik yazarına, video editöründen tasarımcılara kadar içerik geliştirme ekibinde kim varsa bir araya getirmek ve onlara temel hedefinizi anlatmak, çalışanlarınızı aynı bakış açısına getirecektir. Bu, içerik yapısında bütünlük yaratacaktır.

Kitlenizi Anlayın

Kitlenizin beklentilerini karşılamak için onları daha iyi tanımanız gerekir. Okuyucularınıza sunduğunuz tekliflere verdikleri yanıtları takip edin. Bu süreci değerlendirmek ve içeriği yeniden geliştirmek, uzun vadeli ilişkiler kurmanıza ve sadık müşteriler kazanmanıza olanak tanır. Ayrıca, İçerik kişiselleştirme ile müşterilerinizi farklı beklentilerle mutlu edebileceğinizi unutmayın.

Planlar yapın

Başarılı bir içerik pazarlama stratejisi için, ekibin güncel kalması çok önemlidir. Ekip üyeleri arasındaki etkileşimi güncel tutmaktan bahsediyoruz. Kimin ne düşündüğünü, beklentilerin ne olduğunu, hangi proje için hangi adımların atılacağını bilen bir ekip, haftalık veya 2 haftalık toplantılarla yaratıcı süreçteki aksaklıkları önleyecektir. İyi planlama, içeriğinizin ve dolayısıyla işgücünüzün etkisini artıracaktır.

Araştırmanızı yapın

İçeriğinizin etkisini artırmak için sektörünüzdeki trendleri, haberleri ve rakipleri arayın ve takip edin. Güncel kalmak, dönüşümün kalbinde size bir yer verecektir.