Instagram'da Kaliteli Paylaşım Yapma Taktikleri

  • Tarih : 13.08.2020 19:06
  • Son Güncelleme : 08.04.2021 01:43

Instagram, son yıllarda kullanıcı ve markaların kendilerini duyurmak için kullanmaya başladığı, sosyal medya içerik eğitimleri ile kullanıcılarla doğrudan etkileşim kuracak projeler yürüttükleri bir kanal haline geldi. Instagram, görsel odaklı olması, paylaşma ve beğenilme imkânı sağlaması, ortak ilgi alanlarına neredeyse sınırsız içerik sunması gibi avantajları ile oldukça popüler bir platform haline geldi. Bu yıl 800 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile rekabet arttı. Bu durumda kaliteli içerik kadar yüksek çözünürlüklü görseller kullanmak ve doğru hashtag'ler ile arama yaparken fark edilmek çok önemli hale geldi. O halde fark edilebilirlik için kaliteli paylaşım yapmak en önemli kriter olmaktadır. Şimdi 3 adımda Instagram’da kaliteli paylaşım yapma taktikleri ve stratejilerine geçelim!

Doğru Kitleyi Seçmek

İyi planlanmış bir kitle, Instagram için en önemli optimizasyonlardan biridir. Bu kitleyi oluştururken markanın kimliği, hedef kitlesi ve ürünleri ile ilgili en olası kitle belirlenmelidir. Bu durum bireysel hesaplar için de geçerlidir. Unutulmamalıdır ki; kaliteli paylaşım sadece içerik çözünürlüğü gibi içeriğe has nitelikler ile ilgili değil, hesabınızın bütünü ile ilgilidir.

Çekici Instagram Profili

Instagram'daki profil sayfanız vitrininiz olacak. Bir mağazaya girmeden önce ilk vitrine göz atılır ve ardından mağazanın içeriği kontrol edilir. Instagram'ı internette dijital vitrininiz olarak konumlandırmak yanlış olmaz. Profilinizdeki bilgilere, takipçi ve takip edilenlerin sayısına ve gönderilerinizden önceki paylaşım değerli parametrelerinizdir.

Instagram’da kaliteli içerik taktikleri noktasında en önemli faktörlerden birisi de gönderilerinizin uyumlu olması ve belli bir tema üzerinde devam etmesidir. Bir gün güzel bir manzara fotoğrafı paylaştıktan sonra çok ilgisiz bir gönderi paylaşmak hem profilinizin konumlanmasına hem de takipçilerinizin beklentilerine zarar verebilir. Bu nedenle haftalık ve aylık olmak üzere 2 farklı içerik takvimi planlamakta fayda var.

Instagram profilinize bir web sitesi bağlantısı eklemeniz, kullanıcı deneyimini optimize etmek için anketler yapmanız, hedef kitlenizi korumak ve yeni takipçiler kazanmak için değerli fırsatlar sağlamanız önemlidir.

Instagram Storyleri Zenginleştirilmiş Hesap

Instagram storyleri, artan kullanıcı sayısı ile Instagram'da çok önemli bir yer edinmiştir. Instagram hikâyeleri çoğunlukla anında paylaşılır. İlgi çekici Instagram storyleri kullanarak güçlü hesap imajına veya tanınırlığına ulaşmak mümkündür. Ayrıca hikâyeler keşif sayfasında da görüntülendiği için, hedeflenen ilgi alanlarınıza kolayca ulaşabilir ve fark edilmenize yardımcı olur.