Instagram'da İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Aktif Etme

  • Tarih : 13.08.2020 19:02
  • Son Güncelleme : 08.04.2021 13:16

Geçtiğimiz ayların sonuna doğru Instagram, uygulamaya SMS odaklı olmayan çift faktörlü kimlik doğrulama getireceğini duyurdu. İlk olarak Temmuz ayında test edilen bu özellik artık tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Tıpkı Facebook gibi, size çift faktörlü doğrulamanın hesabınıza yeni bir güvenlik katmanı eklediğini hatırlatalım. Böylece hesaba sizden başka kimsenin erişemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Instagram'ın daha önce sunduğu çift faktörlü doğrulama seçeneği yalnızca SMS ile sınırlıydı. Bu nedenle, sistem SIM korsanlarına karşı savunmasızdı.

Artık uygulama, oturum açarken kullanıcının kimliğini doğrulaması için bir kod oluşturan veya kullanıcıya bir komut gönderen 3. taraf uygulamalarla çalışıyor. Bu çift faktörlü kimlik doğrulama türünü etkinleştirmek oldukça basit.

Instagram’da İki Faktörlü Doğrulama Nasıl Yapılır?

İlk önce Instagram'ın ayarlar menüsünde gizlilik ve güvenlik başlığına gidin. Ekranı aşağı kaydırdığınızda, bu başlık altında iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe bastıktan sonra, görünen ekranda başlat düğmesine dokunun. Ardından, ekrandaki güvenlik yöntemlerinden kimlik doğrulama uygulaması seçeneğini etkinleştirin.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?

Sosyal medya uygulamaları arasında en klasik ve daha az koruyucu yöntemlere sahip olan Instagram, geçtiğimiz günlerde iki faktörlü kimlik doğrulamayı tanıttı. Bu güncelleme ile Instagram hesabınız daha da korumalı hale geldi. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde Instagram, kayıtlı telefon numaranıza benzersiz bir 8 basamaklı doğrulama kodu gönderir. Uygulamaya bu kodu girerek hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanımı

  • Uygulamayı açın, hesabınıza giriş yapın ve ayarlar menüsünü ziyaret edin.
  • Açılan menüde iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğini bulun ve ona dokunun.
  • Etkinleştirmek için güvenlik kodu gerektir seçeneğine dokunun ve ardından aç' ı seçin.
  • Siz olduğunuzu doğrulamak için uygulamada telefonunuza gönderilen 6 basamaklı kodu girin.
  • Hepsi bu! Artık Instagram hesabınıza giriş yaparken kayıtlı cep telefonunuza SMS ile gönderilen güvenlik kodunu girmeniz gerekecek.

Doğrulama ile giriş yaptıktan sonra ekranda 5 farklı güvenlik kodu göreceksiniz. SMS alamadığınız durumlarda bu kodları yazıp bu kodlarla giriş yapabilirsiniz.

İki faktörlü girişi iptal etmek isterseniz, aynı menüden "Devre Dışı Bırak" seçeneğini seçerek kaydedebilirsiniz.