Instagram'da İçerik Stüdyosu Kullanımı

  • Tarih : 13.08.2020 19:28
  • Son Güncelleme : 11.04.2021 00:52

Creator Studio olarak da bilinen içerik stüdyosu, farklı sayfalardaki sosyal medya hesaplarındaki içeriği izlememizi, yönetmemizi ve analiz etmemizi sağlayan bir panel olarak biliniyor.

İçerik stüdyosu panelini resmi uygulama olarak sunan Instagram, içerik yönetiminde büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor. Bu platform, birden çok sayfadaki içeriği daha kolay yönetmemize yardımcı olur. Ancak pek çok kimse Instagram’da içerik stüdyosu kullanımı noktasında yeterli bilgiye sahip değil. İçerik stüdyosuna dair tüm merak edilenler yazımızın devamında!

İçerik Stüdyosu'na Nasıl Erişebilirsiniz?

Instagram içeriğinize içerik stüdyosunda (creator studio'da) erişmek için önce Facebook hesabınızı ve sayfanızı bağlamanız gerekir. Ardından Instagram hesabınızı işletme hesabına ya da oluşturucu hesabına dönüştürmeniz gerekir. Bu adımlardan sonra içerik stüdyosunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

İçerik Stüdyosu'nda erişiminiz olan sayfalar ve gördüğünüz içerik, sayfanızın rolüne bağlıdır. Bir sayfanın yöneticisi, düzenleyicisi, moderatörü, reklam vereni veya analistiyseniz, bu sayfayı ve içeriğini içerik stüdyosunda görüntüleyebilirsiniz.

Ancak, İçerik Stüdyosu'nu kullanmak, normalde göremediğiniz ve sayfanızı yönetirken yapamayacağınız şeylere erişmenizi sağlamaz. Herhangi bir sayfada hangi bilgileri veya hangi içeriği görebileceğiniz, o sayfadaki rolünüze ve o görevle ilişkili izinlerinize bağlıdır.

Instagram İçerik Stüdyosunun Göze Çarpan Özellikleri

  • Gün geçtikçe içeriğini genişleten ve şu anda beta aşamasında olan panel, mesaj, gönderi ve zamanlayıcı özelliklerini içeriyor.
  • Yönettiğiniz tüm sayfalardaki DM kutularını ve yorumları tek bir sayfada görmenizi sağlar.
  • İzlenme süresi ve takipçi hareketleri gibi verileri inceleme imkanı sunar.
  • Video içeriğinizde kullanabileceğiniz ses efektlerini ve parçaları saklayabileceğiniz kütüphaneye video da ekleyebilirsiniz.
  • Yayın türünü tıklayıp bir video, fotoğraf, bağlantı veya metin seçerek belirli türdeki gönderileri bulmak için aramanızı daraltabilirsiniz.
  • Gönderileri tarihe, duruma (Paylaşılan, zamanlanmış, taslak veya süresi dolmuş) göre daha fazla filtreleyebilir veya arama çubuğuna bir başlık veya açıklama yazarak belirli gönderileri bulabilirsiniz.

Bu özellik iş yükünüzü hafifletecek ve zamanınızı daha kolay yönetmenizi sağlayacak.

Bir Veya Birden Fazla Sayfa Seçme

İstediğiniz kadar sayfa seçebilirsiniz. Örneğin, İstatistikler sekmesindeyseniz ve sayfalarınızdan üçünü seçtiyseniz, bu üç sayfanın içeriğinde görme izniniz olan metrikleri toplu olarak görebilirsiniz. Ayrıca, gönderilerinizle ilgili istatistikleri ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz. Bu gönderileri düzenleyebilir, vurgulayabilir veya silebilirsiniz.

Hareketler

Yazının solundaki kutuyu işaretleyerek yazılarınız üzerinde çeşitli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin; Gönderiyi vurgulamak, başkalarının gönderiyi görmesini engellemek, gönderinin tarihini değiştirmek gibi eylemler gerçekleştirebilirsiniz, böylece Sayfanız zaman çizelgesinde daha aşağıda görünür.