Instagram'da Hesap Güvenliğimizi Nasıl Sağlayabiliriz

  • Tarih : 13.08.2020 19:26
  • Son Güncelleme : 12.04.2021 10:50

Konu ile ilgili çok geçtiğimiz günlerde Instagram'dan yeni bir açıklama yapıldı. Yeni virüslere ve yeni dolandırıcılıklara karşı önlem olarak yayınlanan güncellemelerin ardından doğrudan uygulamanın önerdiği güvenlik önlemlerinin neler olduğuna bakalım. Ayrıca unutmayalım Instagram'ın yeni güncellemelerinden sonra güvenlik için farklı özelliklerle kullanıldı. Instagram’da hesap güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz diyorsanız hız kesmeden okumaya devam edin! Uygulama, bu konuda listelerine eklemeler yapmış görünüyor. Hemen öneri listesine gidelim.

Güvenli Şifre Seçimi

Uygulamanın Instagram Hesap Güvenliği üzerindeki ilk sürümünde ve şimdiye kadar geldiğimiz son sürümde güvenlik denilince akla hep şifre seçimi geliyor. Her zaman olduğu gibi Instagram şifre seçimini yeni güvenlik listesinde ilk sıraya koydu. Instagram'ın bu konuda yaptığı öneri oldukça mantıklı. Uygulama, şifre seçiminde en az 6 karakter tercih edilmesi gerektiği belirtildiği konusunda kullanıcıları uyarıyor. Bunu şifre seçim ekranında net bir şekilde görebilirsiniz. Uygulama, şifrelerin tekrar farklı olması gerektiğini ve ayrıca sıralı sayıların veya yalnızca sayıların, yalnızca harflerin kullanılmaması gerektiğini belirtir. Bunun yerine, tüm karakterleri kullanan hesap şifresi daha güvenli olacaktır.

Instagram Şifre Kontrollerine Dikkat!

Instagram Hesap Güvenliğindeki ilk adımın şifre belirlemek olduğu belirtiliyor. Bunun dışında ikinci adım olarak kullanıcıların şifrelerini düzenli olarak kontrol etmeleri gerektiği belirtiliyor. Instagram'ın düzenli olarak şifrelerini kontrol ettiği ve kullanıcıların şifrelerinin güvenliğinin kontrol edildiği belirtiliyor. Bu durumda Instagram uyarılar yapabilir. Bu noktaya kadar kullanıcıların kendi şifrelerini düzenli olarak değiştirmeleri daha faydalı olacaktır. Bu şekilde Instagram güvenliğinin artırılabileceği unutulmamalıdır.

Instagram Hesap Güvenliği

İki Aşamalı Koruma Kullanımı: Instagram Hesap Güvenliği ile ilgili alınan önlemlerden biri de iki aşamalı doğrulama sistemiydi. Instagram kısa süre önce bu sistemi tüm kullanıcıların kullanımına sundu. Yeni çıkan sistemle, kullanıcıların hesaplarına giriş yaparken mesajları kontrol etmeleri sağlandı. Diğer bir deyişle, kullanıcılar, şifre ve kullanıcı adının yanı sıra, onaylanan telefon numaralarına gönderilen doğrulama kodlarını da kullanmalıdır. Doğrulama kodlarını bu şekilde sürekli değiştirmenin ve her seferinde bu kodu giren kullanıcıların Instagram hesap güvenliğini sağlamanın en önemli adımlarından biri olduğu belirtiliyor. Bunun için Instagram, güvenlik için yeni sistemi kullanmanızı önerir.

Beni Hatırla Sistemi

Bunun dışında Instagram hesap güvenliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konunun beni hatırla özelliği olduğu belirtiliyor. Bu özelliği kullanırken, cihazlara göre kullanıcı adlarını ve şifreleri hatırlamak, diğer kullanıcıların hesabınıza girmesine neden olabilir. Bu nedenle her seride hesaba giriş yapmanın, iki faktörlü koruma kullanıp doğrulama kodlarını girmenin daha faydalı olduğu belirtiliyor. Elbette bu aşamalarda Instagram hesabınızın güvenliği açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.