Instagram'da Hashtag Kullanmanın Faydaları

  • Tarih : 13.08.2020 19:24
  • Son Güncelleme : 08.04.2021 20:23

Instagram kullanıcılarının, ‘’#’’ işaretiyle ifade edilen hashtag'leri (etiketleri) kullanmaları çok önemlidir. Yayınlarımızı anlamlandırmak ve kategorilere ayırmak için doğru bir şekilde eklediğiniz tek bir hashtag bile size daha fazla etkileşim ve erişim fırsatı sunar. Instagram’da hashtag kullanmanın faydaları sadece bunlar ile sınırlı kalmamakta çok daha işlevsel imkânları da sizlere sunmaktadır.

Instagram'da hashtag kullanmak neden önemlidir?

Instagram içeriğine göz atma konusunda kendini geliştirdi. Hashtag'ler sayesinde, o anda çevremizde ve dünyada neler olduğunu gerçek zamanlı olarak görebiliriz. Günümüzde içeriğiniz ve paylaşımınız için daha uygun ve dikkat çekici hashtagler belirleyerek etkileşim ve beğeninizi artırabilirsiniz.

Doğru Hashtag Nasıl Seçilir?

Örneğin bilinen bir markanın bir ürünü hakkında paylaşım yapmadan önce o markanın Instagram hesabına bakıp üzerinde ilerlemek, kullanılan bir hashtag varsa fotoğrafınızın konuyla ilgili daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. Paylaşımınızın daha anlamlı ve kalıcı olmasını istiyorsanız temelde bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Hashtag Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hashtag'lerden etkili bir sonuç almak istiyorsanız, kısa, akılda kalıcı ve söylemesi kolay söz öbekleri arasından seçtiğinizden emin olun. Oluşturacağınız hashtag çok uzun bir kelimeden oluşuyorsa sadece baş harfleri ile bir hashtag tanımlayabilirsiniz. Kullanacağımız hashtag için önceden muhakkak araştırma yapın.

Hashtag ile gönderdiğiniz mesajda konu etiketi boşluksuz tek kelime olarak yazılmalıdır. Birkaç kelimeden oluşan bir etiket bile olsa birlikte yazılmalıdır.

Hashtag yazılırken etiket içerisinde sayılar olabileceği gibi farklı karakterler yapıyı bozduğu için kullanılmamalıdır.  Ayrıca Hashtag kullanırken büyük yahut küçük harf duyarlılığı yoktur.

Önemli Notlar

  • Kullandığınız hashtag'ler için profilinizin herkes tarafından görülebilir olması gerekir.
  • Hashtag oluştururken sayıları kullanabilirsiniz. Ancak sembolik ifadeleri kullanmamanız yararınıza olacaktır.
  • Instagram'da bir gönderi için kullanabileceğiniz maksimum hashtag sayısı 30'dur. Daha fazla yazdığınızda, yayınınızı paylaşırken bir hata alırsınız.
  • Sonuç olarak hashtagleri doğru kullanarak takipçilerinizle sınırlı kalmaz, daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.