Instagram Reel Nedir Nasıl Kullanılır

  • Tarih : 13.08.2020 19:57
  • Son Güncelleme : 06.04.2021 18:58

Facebook'a ait Instagram, sosyal medyanın popüler özelliklerini kendi platformlarına taşıyor. Son aylarda dünya çapında ciddi tartışmaların odağı haline gelen TikTok'un hızlı keşif ekranı, Reels adıyla Instagram'a geldi. Böylece Instagram yeni bir içerik formatına kavuştu.

Sosyal medya kullanıcıları 2019 verilerine göre neredeyse ikiye bölünerek TikTok'a yöneld ve Türkiye'de yaklaşık 28,4 milyon kullanıcıya ulaştı. Instagram, daha önce Snapchat tarafından popüler hale getirilen story özelliğini aldığı gibi, şimdi de TikTok'u Reels adı altında TikTok kısa video ana sayfasının yapısına ve keşif özelliğine uyarladı.

Temel mantığı neredeyse TikTok ile aynı olan uygulama, kullanıcıların 15 saniyelik videolara müzik ekleyip paylaşmalarına olanak sağlıyor. Yüklenen videolar, tıpkı IGTV içeriği gibi ana sayfadaki akışta yayınlar olarak görünür. Ayrıca, Reels videoları Instagram'ın keşfet akışında da görülebilir. Her iki noktadan Reels butonuna tıklamak Reels ana sayfasını açar ve Instagram, küçük arayüz farklılıkları dışında TikTok'a oldukça benzer bir uygulama halini almış durumdadır.

Instagram Reels Özellikleri

Bu özelliğin gelişiyle birlikte birçok TikTok kullanıcısı TikTok'ta paylaştıkları içeriği Instagram'a yüklemeye çoktan başladı. Twitter'daki tweet'lerin ekran görüntülerinin Instagram'da bolca paylaşılması gibi, TikTok gönderileri de artık Instagram Reels sayfasında sıkça görülebiliyor.

Instagram Reels Nedir?

Instagram Reels, kullanıcıların 15 saniyelik kısa videolar yüklemelerine olanak tanıyan bir içerik formatıdır. Kullanıcılar yükledikleri 15 saniyelik videolara Instagram müzik aracılığıyla şarkı ekleyebilirler.

Instagram Reels Videosu Nasıl Kaydedilir Ve Paylaşılır?

  1. Aşama: Instagram uygulaması hikaye oluşturma ekranını açın,
  2. Aşama: Ekranın altındaki kayan menüden REELS'e gidin,
  3. Aşama: Kaydettiğiniz veya galeriden seçtiğiniz videoya müzik ekleyin,
  4. Aşama: Paylaş düğmesini tıklayın.

Paylaştığınız Reels videoları, diğer kullanıcıların ana ekranlarındaki gönderiler arasında veya Instagram'ın Keşfet bölümünde görünecektir. Reels videolarını paylaştıktan sonra hikayeler aracılığıyla paylaşmak da mümkündür. Instagram'ın TikTok benzeri reels özelliği pek çok Instagram kullanıcısı tarafından beğenilmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır.