Instagram Hesabım Başkası Tarafından Ele Geçirildi

  • Tarih : 13.08.2020 19:14
  • Son Güncelleme : 07.04.2021 19:27

Son zamanlarda artan hesap hırsızlığı olayları hepimiz için tehlikeli bir durumdur, özel mesajlarımız ve fotoğraflarımızla hesaplarımız tanımadığımız kişilerin elinde olma ihtimalini barındırmaktadır. Ele geçirilen hesaplara ne olacağı, onu esir alan kişinin insafına kalmıştır. En kötüsü, fotoğraflarınız silinebilir veya hesabınız silinebilir. Ancak Instagram bu konuda bizi yalnız bırakmıyor, birkaç adımda Instagram hesabım başkası tarafından ele geçirildi ne yapabilirim sorununu kolaylıkla aşabiliyoruz. Açıklanılan adımları takip ettiğinizde hesabınıza erişebilirsiniz.

Instagram Hesabım Çalındı

Öncelikle Instagram hesabım çalındı sorununa gelmeden önce hesabın çalınması nasıl oluyor kısaca bir göz atalım ve aynı hataları bir daha yapmayalım. Aslında birden fazla yöntem vardır, en bilineni güvenilmez ücretsiz takipçi siteleri ve kolay tahmin edilebilir şifrelerdir. Ücretsiz takipçi siteleri sürekli olarak Instagram hesabının çalınması sorununu size yaşatabilme ihtimalini barındırmaktadır. Bu sitelere giriş yaparken kendi kullanıcı adınızı ve şifrenizi verdiğiniz için, bu doğrudan site yöneticisine gönderilir. Kolay ve öngörülebilir parolalar kullandığınızda, hesaplarınız bilgisayar korsanları tarafından çalınabilir. Hesabınızı nasıl geri alacağınız ve kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında konuşalım.

Gelen E-postalara Dikkat!

Diğer bir konu da gelen postalara dikkat etmektir. Özenle hazırlanmış sahte postalar var. Instagram hesabınızda bir sorun olması durumunda belirtilen alanı kullanarak giriş bilgilerinizi girmeniz ve bu sorunu çözmeniz istenebilir. Bu sistem bilgisayar korsanları tarafından en çok tercih edilen sistemdir. Birçok ünlü ismin hesapları da bu şekilde ele geçirildi. Bu tür postalara çok dikkat edin. Instagram'dan bir e-posta olduğunu düşünüyorsanız, web sitesini ziyaret ettiğinizden ve resmi web adresinizden hesabınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Bu tür postaları açmak bile rahatsızlık yaratabilir.

Bilinmeyen Web Sitelerinde Bilgi Girmek!

Bazı siteler, hesabınızı düzenlemek veya kolajlar veya benzeri bir şey oluşturmak için Instagram hesabınızda oturum açmanızı gerektirir. Böyle bir durumda Instagram giriş bilgilerinizi manuel olarak farklı bir web adresi üzerinden girersiniz. Bu tür durumlardan kaçınmak gerekir. Bilgilerinizi, Instagram kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyen, güvenmediğiniz herhangi bir üçüncü taraf web sitesine girmeyin.

Kötü Amaçlı Yazılımlara Dikkat!

Bilmeden akıllı telefonunuza yüklediğiniz bir casus uygulama buna neden olabilir. Telefon erişim izinleri verildiğinden, bu tür uygulamalar hesap bilgilerinize erişebilir. Bu nedenle kesinlikle güvenmediğiniz uygulamaları telefonunuza yüklemeyin. Genellikle resmi uygulama mağazalarını seçin. En azından ilk taramayı geçen daha güvenli uygulamalar bulabilirsiniz.

Instagram Hesabım Çalındı Geri Alma İşlemleri

Hesabınızı nasıl geri alacağınıza bakalım. Bu tür durumları yaşadıktan sonra hesabınız başkası tarafından alınmışsa ve giriş yapamıyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Instagram uygulama ara yüzünü açın. Uygulamayı açtığınızda, giriş bilgileriniz istenecektir. Elbette çalınan hesaba giriş yapmak mümkün değildir. Buradan giriş yapmak için yardım al seçeneğine tıklıyoruz ve size yöneltilen talimatları takip ederek ilerlemeniz gerekmektedir.