Influencer Ne Demek

  • Tarih : 10.08.2020 14:17
  • Son Güncelleme : 08.04.2021 22:16

Influencer kelimesi etkileyen kişi anlamına gelir. Influencer,  Influencer Marketing olarak bilinen pazarlama türünü gerçekleştiren kişiye denir. Sosyal mecrada oldukça fazla bir takipçiyi tutan, bu kitleyi etkilemeyi başaran ve bu şekilde takipçilerinin satın alma kararlarını değiştirebilen kişilere Influencer denir.

Sosyal medya kullanımı son on yılda muazzam bir artış gösterdi. Ocak 2019'da yapılan Sosyaliz araştırmasının sonuçlarına göre dünya genelinde 3.484 milyardan fazla insan aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Bu sayı dünyanın yüzde 45'ine denk geliyor. İşte bu yüzden sosyal medya tüm markaların en popüler pazarlama stratejisi haline geliyor. Influencer lar da bu noktada büyük rol oynuyor çünkü bu işi yapan insanlar kendilerini takip eden insanları etkileme yeteneğine sahipler. Bu nedenle markalar, ürünlerinin reklamını yapmak için Influencer ları tercih ediyor. Bu pazarlama yöntemi sayesinde markalar, saniyeler içinde ürünlerini milyonlarca kişiye tanıtma imkânına sahip oluyor.

Takipçi sayısına göre Influencer türleri:

Mega Influencer Açık ve Mega-Influencer

Mega-Influencer olarak adlandırılan bu segment, en çok takipçiye sahip Influencer'lardır. Takipçi türleri arasında herhangi bir kuralı bulunmayan bu influencer'ların en az bir sosyal medya platformunda 1 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Daha fazla insana ulaştıkça Mega-Influencer sınıfına girerler. Mega Influencer, genellikle film yıldızları, atletler, müzisyenler veya daha önce bir TV şovu yapmış ve çevrimdışı olarak ünlü olmuş kişilerdir. Ancak bu, sosyal medyada ünlü kişilerin Mega-İnfluencia sınıfına giremeyeceği anlamına gelmez çünkü bazı Mega-İnfluencialer de sosyal medya sayesinde takipçi kazanmıştır.

Makro Influencer Açık ve Makro-influencia

Makro Influencerlar, Mega Influencerlar'ın bir tık altında ve genellikle Influencer Pazarlama adı verilen pazarlama etkinliğinin çoğunu yapıyorlar. 40.000 ile 1 milyon arasında takipçisi olan kişiler bu sınıftadır. Bu insanlar genellikle büyük roller oynamamış ünlüler veya sosyal medyada yavaş yavaş büyümeye başlayan kişilerdir. Makro Influencerlar, genellikle Influencer Pazarlama için en etkili segmenttir. Markaların bu insanlara ulaşma olasılığı daha yüksek olduğu için ve bunun yanında bu tür insanların daha doğal takipçileri olduğu için farkındalık yaratma yetenekleri daha yüksektir.

Micro-Influencer Açık ve Mikro-Influencer

Mikro Influencer, belirli bir konu hakkında bilgili ve genellikle az sayıda takipçisi olan kişilerdir. Bu insanların dikkat çekmesinin nedeni kaç kişiye hitap ettikleri değil, onlara ne kadar etkili hitap ettikleri ve etkileşim türleri ile dikkat çekmeleridir. Micro-Influencer ların herhangi bir sosyal medya platformunda 1.000 ila 40.000 takipçisi olmalıdır. Bu kişiler, kendileriyle iletişime geçene kadar bir şirketin farkında bile olmayabilirler. Dolayısıyla firmalar bu kişilerle iletişim kurarlarsa öncelikle Influencer'ı etkilemesi gerekebilir çünkü bu sınıftaki kişiler çok fazla olmayan takipçilerini kaybetmek istemeyeceklerdir.