IGTV Nedir Nasıl Kullanılır

  • Tarih : 13.08.2020 19:53
  • Son Güncelleme : 06.04.2021 18:57

Her geçen gün gelişmeye devam eden ve kullanıcılarına her zaman farklı deneyimler sunan Instagram'ın son güncellemelerinden biri de IGTV oldu. Büyük ilgi gören video içeriği konusunda Youtube'a rakip olacak bir özellik IGTV. O halde IG TV nedir nasıl kullanılır sorularını cevaplandırmanın tam zamanı!

IGTV nedir?

Instagram'ın video süresi hikayelerde 15 saniye, gönderilerde 1 dakika ile sınırlı olduğu için, uzun video paylaşımına imkan vermek ve video içerik paylaşımını arttırmak için kullanıcılar için IGTV'yi geliştirmişler, son güncellemelerle hikaye süresini artırmış olsalar da, bu süre kalıcı tatmini sağlayamamaktadır. IGTV tıpkı YouTube gibi bir video içerik kanalı olarak kullanılmakta ve hatta reklam alıp para kazanabilecekleri bir platform olmaya başlamaktadır. IGTV ile takipçi sayısına göre değişmekle birlikte bir saate kadar dikey formatta videolar eklenebilir. Size sadece takip ettiğiniz kişilerin değil, hesabı gizli olmayan herkesin de IGTV videolarını takip etme ve izleme fırsatı sunar.

IGTV' nin Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle IGTV, klasik video deneyiminden biraz farklı. Hikaye videolarından farkı, öncelikle kalıcı olması ve daha uzun video içeriğine izin vermesidir. Gönderi paylaşımından farkı, kullanıcılara tam ekran deneyimini kalıcı olarak ve uzun süre sunmasıdır.

Uzun videolar yükleme imkânı sağlamanın yanı sıra herkes tarafından her zaman görülebilir ve IGTV'nin en azından şimdilik Instagram'ın video içeriği açısından bazı eksikliklerini kapattığını söyleyebiliriz.

IGTV İle Neler Yapılabilir?

  • Yüklediğiniz video, siz silmediğiniz sürece her zaman kanalınızda kalacaktır. Sizi takip edip etmeseler de herkes tarafından izlenecek.
  • ikey videoları 1 saate kadar tam ekran formatında paylaşabileceksiniz. IGTV için asla yatay video çekmemeniz gerektiğini unutmamak önemlidir.
  • Kendi kanalınız olacak. Youtube gibi Instagram kullanıcıları da Instagram TV kanallarına abone olarak istedikleri kullanıcıların videolarını takip edebiliyor.
  • IGTV ayrıca videoları otomatik olarak oynatır ve farklı bir videoya veya aramaya geçmek istedikleri için ekranda hareketler yaparak istedikleri her şeyi yapabilirler.

IG TV Nasıl Kullanılır?

24 saat içinde kısa ve kaybolan videolardan sıkıldıysanız öncelikle IGTV mobil uygulamasını indirip bir kanal açıp uzun videolar paylaşmalısınız. Uygulamayı açtığınızda size kendi Instagram hesabınızla devam etmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Kendi hesabınızla devam etmek sizi hem hesap hem de kanal sahibi yapacaktır. Sizin için; Sekmede beğeneceğinizi düşündüğünüz videoları göreceksiniz. Sekmede Instagram'da takip ettiğiniz kullanıcıların videolarını göreceksiniz.

IGTV Kanalı Nasıl Açılır?

IGTV'de bir kanal oluşturmak aslında oldukça kolay. Profil resminizi video görüntüleme ekranının altında göreceksiniz ve tıklayarak kendi kanalınıza geçebilirsiniz. Ekrandaki + işaretine tıklayarak ilk videonuzu kanalınıza yükleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ilk şey, videonuzun önceden dikey formatta kaydedilmesi gerektiğidir. IGTV ile düzenlenmiş hazır videolarınızı yüklerken de kullanıcılar için bilgi ekleyebilirsiniz.