Facebook Ve Instagram Marketing Nedir

  • Tarih : 13.08.2020 19:51
  • Son Güncelleme : 14.04.2021 07:57

Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlamadaki en etkili silahlardan biridir. Faaliyetlerinizi sosyal medya platformlarında (Facebook, Instagram) tanıtmak, satışlarınızı artırmak ve trafiğinizi artırmak için yapılan bir pazarlama yöntemidir. Peki, bu faaliyet nasıl gerçekleştirilir, facebook ve instagram marketing nedir?

Sosyal medya, kullanım açısından oldukça yüksek bir platformdur. Yüksek potansiyelli müşteri tabanı bu alanı daha da çekici kılmaktadır. Bu platformda yer alan sosyal medya pazarlama faaliyetleri ile potansiyel müşterilerinize çok düşük maliyetlerle ulaşabilir, daha hızlı sonuç alabilir, marka değerini artırabilir ve sonuçta çok yüksek neticelere ulaşabilirsiniz.

En çok kullanılan sosyal platform olan Facebook ve Instagraö istatistikleri, bu platformu en çok erkeklerin kullandığını, kadın ve erkek kullanıcıların en yoğun olduğu yaş aralığının 25-34 olduğunu belirledi.

Sosyal Medya Pazarlamasındaki potansiyel gücü gördükten sonra başka konulara geçebiliriz. Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlamanın bir alt dalı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle dijital çağda en çok kullanılan ve firmaların tercih ettiği ve hemen hemen her gün karşılaştığımız sponsorlu gönderiler bu alandaki pazarlama faaliyetlerini göstermektedir. Peki, etkili bir sosyal medya pazarlaması nasıl olmalı?

Sosyal Medya Marketing Stratejileri

Etkili reklam çalışmaları ve / veya etkili sosyal medya yönetimi için sosyal medya stratejileri çok önemlidir. Etkili bir sosyal medya stratejisi belirlemek için platformlar hakkında yeterince bilgi sahibi olmanız gerekir.

  1. Sosyal medya pazarlama çalışmalarında, etkili bir sosyal medya stratejisi için ilk adım hedef kitle analizidir. Her platform kendi içinde farklı seçenekler sunsa da önemli olan bu alanda birçok seçeneğin olması.
  2. Sosyal medya stratejisi için ikinci adım, etkili ve kaliteli içerik olmalıdır. Sosyal medya platformlarına günlük olarak göz attığınızda, birden çok reklam görünür. Peki bunlardan kaç tanesi ilginizi çekiyor? Siz reklam verirken kullanıcılar neden reklamınıza bakmalı? Seçtiğiniz görsel ve içerik hedef kitlenize hitap ediyor mu? Neyi vurgulamak istersiniz? Hangi kelimeler daha etkili olur? Gibi soruları cevaplayarak etkili, kaliteli, özgün ve ilginç çalışmalar yapmalısınız.
  • Üçüncü adıma geldik. Etkili bir sosyal medya stratejisi için önemli bir adım rakip analizidir. Bu alanda rakiplerinizi iyi takip etmelisiniz. Çalışmalarını takip ederek neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verebilir, eksik bulduğunuz bölümleri kendiniz için kullanabilirsiniz.
  1. Daha önce de bahsettiğim gibi sosyal medya platformlarında hangi dili kullanmanız gerektiğine kesinlikle dikkat etmelisiniz.
  2. Etkili bir sosyal medya stratejisi için bir diğer adım, işinizde size yöneltilen yorumlara verdiğiniz tepkilerdir. Yorumlara cevap vermek için yorumları takip etmelisiniz.
  3. Son olarak, etkili bir sosyal medya stratejisi için, yaptığınız tüm çalışmaları raporlamaktır. Bu bölümde her platformu analiz edip, hangi sosyal medya platformunun size daha fazla fayda sağladığı ve genel tabloda hangisinin daha yüksek dönüşüm sağladığı gibi birçok soruyu cevaplayacak metrikler içeren raporlar hazırlamalısınız. Ayrıca hedef kitlenizi daha iyi tanımak için küçük anketler yapabilir ve daha etkili sonuçlar elde etmek için analiz edebilirsiniz.