Başarılı Bir Influencer Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir

  • Tarih : 13.08.2020 19:48
  • Son Güncelleme : 06.04.2021 18:57

Öncelikle influencer olmak isteyen kişilerin bilmesi gereken ilk nokta, olmayı düşündükleri pozisyonun sabır gerektiren bir pozisyon olmasıdır. Yaygın inanışın aksine, geniş kitlelere ulaşmak istikrarlı bir çalışma gerektirir.

Dolayısıyla sosyal medyada özellikle ilk bakışta insanları etkilediği görülen influencer, aslında ilgilinin internetteki varlığı ile ilgilidir. Bu noktayı benimsemeli ve sabırla çalışmalara devam edilmelidir. Peki, başarılı bir Influencer olmak için neler yapmak gerekir, başarının ipuçları nelerdir?

Doğru Konuyu Ve Alanı Seçin!

Öncelikle bildiğiniz bir alanda paylaşarak başlayın. Çünkü ilk etapta çok fazla gönderi yapabilecek gibi görünseniz de, geniş bilgi birikimine sahip olduğunuz bir alanda zamanla paylaşmaya devam etmezseniz yeni gönderiler için sorun yaşamanız mümkün olabilir. Tabii ki, bir alanda sıkışıp kalmanıza gerek yok. Ancak, bir bölgede kalmak, o alandaki en iyilerden biri olmanızı sağlamanın en garantili yollarından biridir. Bu nedenle size en yakın alandan ve ilgi alanınızdan başlamak, o alanda ilerlemenin her zaman en iyi yoludur.

Kaliteli Paylaşımdan Taviz Vermeyin!

Bir influencer olarak dikkat etmeniz gereken ilk nokta, takipçilerinizden itibar kazanmaktır. Siz ve takipçileriniz arasında güçlü bir bağ olmalıdır. Bu bağlantıyı sağlamak için her zaman yaptığınız tüm gönderilerin kaliteli olduğundan emin olun.

Kaliteden kastettiğimiz, paylaştığınız sosyal medya kanalı veya web sitesi ne olursa olsun, paylaşımınızı en tatmin edici şekilde yapmaya çalışın. Instagram'da sadece bir resim paylaştığınızda bile, bunun kaliteli ve zahmetli bir resim olduğundan emin olun. Bu sayede insanların dikkatini size çekebilirsiniz.

Dikkatleri Toplayın!

Bugün milyonlarca insan sosyal medyayı kullanıyor ve çoğu günün en az 1 saatini bu kanallarda geçiriyor. Toplam günlük internet kullanımına baktığımızda günlük internet kullanım süresinin çok daha uzun olduğunu görüyoruz. Bu kadar çok kullanıcısı olan bir kanalda rakiplerinizden sıyrılmanın en önemli yolu, gönderilerinizin etkileşim alabilmesidir.

Gönderilerinizle etkileşimde bulunmak, beğeni ve yorum sayısının yüksek olduğu anlamına gelir. Bu nedenle alanınızın dışına çıkmamanız tavsiye edilse de gündemdeki olaylar hakkında görüşlerinizi belirtmeniz insanların ilgisini çekecektir. Bunun için influencer olmak istiyorsanız, alanınızdan ayrılmadan insanların ilgilendiği konuları takip etmeli ve en azından bu konularla ilgili fikirlerinizi beyan etmelisiniz.